Blizny i przebarwienia po depilacji

Odchudzanie

Po prawidłowo wykonanej depilacji blizny nie mają prawa się pojawić. Owszem czasami w wyniku wrastania włosków i tworzących się w związku z tym zmian zapalnych pojawiają się na skórze przebarwienia i zaczerwienienia, tym niemniej z bliznami nie mają one nic wspólnego. Blizny po depilacji grożą nam w zasadzie jedynie w sytuacji, gdy zdecydujemy się na depilację trwałą i w jej trakcie dojdzie do poważnych uszkodzeń skóry. Tworzenie się blizn w każdym takim przypadku jest zjawiskiem naturalnym, blizny te powinny zanikać i zanikają, jeśli skóra jest w dobrej kondycji, a my nie mamy tendencji do powstawania tego typu “zniekształceń”.
Niezależnie od tego, czy po depilacji mamy blizny (tak jak mówiłam np. wskutek oparzeń) czy przebarwienia nie musimy pozostawiać skóry samej sobie. Możemy przyspieszyć proces odnowy skóry minimalizując w ten sposób rozmiary podepilacyjnej katastrofy.
Przy okazji jedna ważna uwaga: z bliznami i przebarwieniami po depilacji trudniej nam się będzie uporać jeśli źle się odżywiamy, funkcjonujemy w stresie, palimy papierosy i generalnie nasze życie dość odbiega od schematu tzw. higienicznego trybu życia. Wszystko to ma bowiem wpływ na zdolność skóry (i całego organizmu) do regenerowania się, a żeby blizny i przebarwienia zniknęły niezbędna jest właśnie regeneracja.

Jak przyspieszyć gojenie się blizn i usuwanie przebarwień?

Przede wszystkim miejsca dotknięte tego typu zmianami powinniśmy osłonić na tyle, by nie miały one kontaktu z promieniami słonecznymi. Słońce utrwala wszelkie niekorzystne zmiany. Skórę pokrytą bliznami musimy też codziennie nawilżać, a w ramach nawilżania (do którego zazwyczaj używamy kosmetyków) warto sięgnąć po specjalne żele, kremy i balsamy stymulujące procesy regeneracyjne w obrębie skóry.
Skóra odbuduje się szybciej jeśli przynajmniej raz, a nawet dwa razy w tygodniu złuszczymy naskórek z użyciem pilingu, czasami skuteczniejsze są pilingi enzymatyczne – takie pilingi przeznaczone do stosowania na całym ciele są dość drogie, tym niemniej warto wykorzystać ich potencjał. Piling enzymatyczny można też wykonać samodzielnie, choć łatwiej jest przygotować piling tradycyjny – np. z cukru lub soli morskiej.
Na koniec warto nałożyć na zmienione miejsca regeneracyjną maseczkę – w domu przyrządzisz ją z kilku tabletek aspiryny rozpuszczonych w ciepłej wodzie z dodatkiem jogurtu (5 tabletek, łyżeczka wody, łyżeczka jogurtu).
Nie muszę chyba dodawać, że wszelkie parametry skóry (również jej wygląd) doskonale poprawiają masaże, warto się więc masować przy każdej nadarzającej się okazji.

Zabiegi kosmetyczne usuwające blizny i przebarwienia

Wszystkie wymienione wyżej sposoby mają różną skuteczność. Niestety na część z nas mogą nie zadziałać (choć przy odrobinie samozaparcia i systematyczności zadziałać powinny), co wtedy? Pozostaje zabieg kosmetyczny. Od razu zastrzegam jednak, że i zabiegi profesjonalne charakteryzują się różną skutecznością. Zbyt wiele zależy od indywidualnych cech organizmu każdej (i każdego) z nas z osobna, by można było mówić o stuprocentowej gwarancji powodzenia w kosmetycznym usuwaniu blizn i przebarwień. Tym niemniej zabiegi kosmetyczne są zdecydowanie silniejsze. Jeśli zadziałają to znacznie szybciej niż metody domowe (są też oczywiście odpowiednio droższe).

Mikrodermabrazja

Doskonale radzi sobie z drobnymi bliznami i przebarwieniami. Zabieg nie wymaga znieczulenia ani szczególnej rehabilitacji. Zabieg ten polega na ścieraniu zewnętrznej warstwy skóry, co stymuluje jej odbudowę. Zazwyczaj dla uzyskania w pełni satysfakcjonujących efektów konieczne jest wykonanie kilku zabiegów.

Dermabrazja

Jest bardziej zaawansowana i głębsza. Wykonuje się ją w znieczuleniu, a po zabiegu konieczne jet noszenie opatrunku. Efekty dermabrazji pojawiają się po kilku tygodniach.

Dermabrazja laserowa

Stosuje się ją w szczególnych, bardzo zaawansowanych przypadkach. Zabieg ten polega na odparowaniu zewnętrznych partii skóry. Wymaga dość długiej rehabilitacji – nawet do trzech miesięcy. Dermabrazję laserową wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Peeling chemiczny

Peelingi kosmetyczne są zdecydowanie intensywniejsze i skuteczniejsze od pilingów stosowanych w domu. Niestety obowiązują tu pewne przeciwwskazania zdrowotne. Peeling chemiczny polega na rozpuszczeniu wierzchnich warstw naskórka. Skóra po nim jest lekko zaczerwieniona, może też pojawić się pieczenie. Tym niemniej jest to zabieg dość skutecznie radzący sobie z niewielkimi bliznami i przebarwieniami.

Maskowanie blizn i przebarwień

Jeśli wstydzisz pokazać się innym możesz blizny i przebarwienia dość skutecznie zamaskować. Użyj w tym celu korektorów w odzieniu beżowym (do korekty blizn sinych) lub żółtym (przebarwień brązowych) albo brzoskwiniowym (gdy blizny są białe). Stosuj jedynie korektory gęste i silnie kryjące. Po pokryciu blizny zatuszuj granicę między skórą pokrytą korektorem a otaczającym ją obszarem skóry w odcieniu naturalnym. To rozwiązanie, jakkolwiek nietrwałe i dość uciążliwe pomoże ci doraźnie w różnych kryzysowych sytuacjach.

Zamiast zabiegów i korektorów

Wybierz dobry krem do depilacji. Użycie kremu (po ówczesnym przetestowaniu) nie spowoduje podrażnień, wyeliminuje problem wrastających włosków, a dodatkowo może opóźnić porost włosów (tak działa m.in. Revitol Hair Removal).

No related posts.

Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.

Brak komentarzy
31 January 2011 kategoria: podrażnienia po depilacji
Tagi: ,

Zostaw odpowiedź

Używaj Gravatarów w komentarzach - daj się rozpoznać!

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href=""> <b> <blockquote> <code> <em> <i> <strike> <strong>