Podrażnienia po depilacji cz.II: krostki i stany zapalne

Odchudzanie

To czy krostki po depilacji pojawią się, czy też nie zależy od wielu czynników. Dla wielu z nas krostki po depilacji to codzienność i bardzo często  eliminacja podstawowych zagrożeń nie wystarczy. Krostki po depilacji tak czy inaczej się pojawiają, a my musimy jakoś sobie radzić z podrażnieniami. Może rozwiązaniem jest depilacja trwała? Na pewno tak, ale czy nas na nią stać? O tym za moment. Najpierw przyjrzyjmy się specyfice podrażnień podepilacyjnych.

Wrastające włosy

O wrastających włoskach już pisałam w tym blogu (patrz: podrażnienia po depilacji – wrastające włoski ). Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed pojawieniem się krostek i stanów zapalnych zadbaj przede wszystkim o to, by wyeliminować problem wrastających włosów, bo to wskutek wrastania włosów najczęściej tworzą się stany zapalne i wyskakują krostki.

Higiena

Przed depilacją dokładnie zdezynfekuj (umyj) ręce i paznokcie. Dezynfekuj też przyrządy, których używasz do depilacji. Jeżeli masz skłonności do podrażnień, a po depilacji na twojej skórze często wyskakują krostki zastosuj natychmiast specyfik łagodzący podrażnienia (Alantan, dobry krem po depilacji).
Przez jakiś czas po wykonaniu depilacji unikaj dotykania depilowanych części ciała. Możesz w ten sposób przenieść na nie zarazki i mimowolnie doprowadzić do zakażenia.
Unikaj też wysiłku i sytuacji, w których możesz się spocić. Pot jest pożywką dla bakterii poza tym może podrażnić uwrażliwioną (zmęczoną po depilacji) skórę.
Postaraj się nie nosić obcisłych ubrań blisko ciała. Pozwól skórze odetchnąć przynajmniej przez jakiś czas.
Absolutnie nie wyciskaj żadnych krostek. W ten sposób zaostrzysz problem i doprowadzisz do nasilenia się zmian.
Nie bagatelizuj problemu, bo krostki wyskakujące po depilacji są zmianami o charakterze zapalnym.

Czym są te krostki?

Krostki po depilacji to zmiany zapalne i to zmiany w obrębie mieszków włosowych. Pojawiają się w różnych ilościach począwszy od pojedynczych, niemal niezauważalnych grudek po liczne grudki, które bardzo szybko zmieniają się w czerwone nieładne wykwity. Stan zapalny jest nie tyle skutkiem uszkodzenia tkanek ile skutkiem zakażenia bakteriami. W zależności od tego dokąd “dotarły” bakterie wywołujące zmiany zapalenie może mieć charakter głęboki lub powierzchowny. Żadnego z nich nie należy bagatelizować, bakterie mogą rozprzestrzeniać się i to dość szybko toteż powierzchowny stan zapalny może szybko zmienić się w stan znacznie poważniejszy, a w skrajnych przypadkach może nawet dojść do przekształcenia się krostki (czy też stanu zapalnego w obrębie mieszka) w czyrak.
Ponieważ stany zapalne mają podłoże bakteryjne higiena depilacji jest bezwzględnie obowiązującą profilaktyką – nie można jej zaniedbywać, bo zaniedbania prowadzą do bardzo poważnych konsekwencji nie tylko dla zdrowia, ale i urody, a przecież depilujemy się po to by dobrze się czuć i ładnie wyglądać.

Jak pozbyć się krostek po depilacji?

Kiedy już się pojawią możesz mieć problem, toteż lepiej zapobiegać zakażeniu i jego rozprzestrzenianiu się. Tuż po depilacji zastosuj środek o właściwościach przeciwbakteryjnych (dezynfekujących) i przeciwzapalnych. Może to być dowolny kosmetyk podepilacyjny. Szczególnie polecane są preparaty zawierające nadtlenek benzoilu. Jeśli to nie pomaga zaopatrz się w maść z jakimś antybiotykiem (zapewne konieczna będzie wizyta u lekarza), a w ostateczności, również pod kontrolą lekarza, stosowane jest też leczenie doustne – również z użyciem antybiotyków. Pamiętaj jednak, że antybiotyki to ostateczność i powinnaś (powinieneś) zrobić wszystko by nie dopuścić do pojawienia się krostek.

Ale jak to zrobić, przecież muszę się depilować!

Fakt, depilacja to estetyczny standard. Jeśli jednak stale towarzyszą jej krostki pomyśl o zmianie metody depilacji (stosunkowo rzadko powikłania tego typu pojawiają się po kremie) lub o depilacji trwałej (laser do depilacji domowej kosztuje niecałe 700 PLN w wersji podstawowej, patrz: Rio Laser Hair – domowy laser do depilacji ).
Jeśli zmiana metody nie pomaga, a depilacja trwała nie wydaje ci się najlepszą opcją może warto opóźnić porost włosków po depilacji? W ten sposób zmniejszysz częstotliwość zabiegów. Taki efekt uzyskasz stosując krem do depilacji marki Revitol lub krem po depilacji o nazwie Keramene.

No related posts.

Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.

Brak komentarzy
15 November 2010 kategoria: Krostki po depilacji, podrażnienia po depilacji
Tagi: , ,

Zostaw odpowiedź

Używaj Gravatarów w komentarzach - daj się rozpoznać!

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href=""> <b> <blockquote> <code> <em> <i> <strike> <strong>